Od stanovanja do pametnega doma - uvod v sodobno preobrazbo

13.12.2023

 

 

V današnjem, hitro spreminjajočem se svetu, nas tehnološki napredki neprestano vabijo k novim oblikam življenja. Ena izmed najbolj navdušujočih možnosti za to preobrazbo je nadgradnja obstoječega stanovanja ali hiše v pametni dom. Tovrstna nadgradnja lahko poveča učinkovitost, varnost in udobje našega doma ter izboljša način življenja. Z razvojem tehnologije na tem področju postaja sprememba lastnega doma v pametnega vse lažja in tudi cenovno manj zahtevna.

Preden začnemo svoj dom nadgrajevati v pametni dom, moramo imeti pripravljen načrt. Ta načrt mora vsebovati, kaj želimo doseči s svojim pametnim domom, katere naprave želimo namestiti in kako jih želimo nadzorovati. Razmislimo, katere naprave bodo našemu gospodinjstvu najbolj koristile. Na primer, če želimo upravljati z udobjem, bomo morda želeli investirati v pametni termostat, s katerim lahko na daljavo nadzorujemo temperaturo v našem domu. Če želimo izboljšati varnost svojega doma, lahko razmislimo o namestitvi pametnih ključavnic ali kamer.


Upravljanje pametnega doma

Ko imamo izdelano predstavo o napravah, ki jih želimo namestiti, razmislimo, kako jih želimo nadzorovati. Vse pametne domače naprave je najpreprosteje upravljati prek aplikacije na pametnem telefonu ali tablici, številne pa so združljive tudi z virtualnimi pomočniki, kot sta Amazon Alexa™ ali Google Assistant™. Virtualni pomočnik je aplikacija, ki lahko razume glasovne ukaze, se odziva nanje in skrbi za vnaprej določena opravila posameznih elementov našega pametnega doma. Na zahtevo - glasovni ukaz -  nam preko pametne naprave ali zvočnikov narekuje recepte, nastavlja časovnike in poroča o novicah in vremenu. Ko gre za izgradnjo okolja pametnega doma, je virtualni pomočnik ena od najpreprostejših nadgradenj, ki jih lahko izberemo. Ko enkrat prenesemo brezplačno aplikacijo, ta ostane nameščena na našem pametnem telefonu.
 
Pri načrtovanju pametnega doma bomo morda želeli investirati tudi v centralno enoto za pametni dom, t.i. središče, ki služi kot možgani našega pametnega doma, saj povezuje in upravlja vse pametne naprave. 
 
Pametno središče je osrednja naprava, s katero lahko združimo vse naše pametne domače naprave in jih nadziramo iz enega mesta. S tem se izognemo skakanju naprej in nazaj na seznamu aplikacij za posamezne pametne naprave. Večina sodobnih središč omogoča upravljanje tudi preko spletnih vmesnikov in glasovnih pomočnikov. V kolikor smo na spletu že raziskovali o pametnem domu, smo zagotovo naleteli na središča v obliki pametnih zvočnikov, kot so Amazon Echo ali Google Nest Hub. V osnovi gre za majhne glasovne naprave, ki predvajajo glasbo, podcaste, novice in drugo.

Medsebojna povezanost naprav v pametnem domu

Pametne naprave morajo v okolju pametnega doma komunicirati brezžično in trenutno se za to običajno uporablja nekaj različnih tehnologij, od katerih ima vsaka svoje prednosti in slabosti. Najpogostejša in najbolj očitna je izbira pametnih naprav, ki se povežejo kar v domače Wi-Fi omrežje. V tem primeru je predhodno dobrodošla tudi nadgradnja na modernejši in zanesljivejši usmerjevalnik, saj veliko število naprav povezanih v Wi-Fi omrežje lahko upočasni našo internetno povezavo.

Samo omrežje Wi-Fi in naprave, ki ga uporabljajo, potrebujejo tudi kar nekaj energije za svoje delovanje. Zato je v kombinaciji z Wi-Fi omrežjem priporočena uporaba naprav, ki imajo neposredno električno napajanje. Naprave, ki zaradi svoje narave uporabljajo baterijsko napajanje, pogosteje uporabljajo brezžične protokole kot sta Zigbee in Z-Wave, ki so bili razviti posebej za povezave v okviru hišne avtomatizacije. Ti protokoli delujejo neodvisno od domačega Wi-Fi omrežja, mrežo povezav pa ustvarijo s povezovanjem na signal druga druge, zato je v tem primeru potrebno poskrbeti, da naprave niso razporejene predaleč ena od druge. 

Kljub temu, da različne naprave uporabljajo različne protokole za medsebojno komunikacijo, jih lahko s pomočjo pametnega središča povežemo v homogeni sistem, ki sledi našim govornim ukazom in katerega elementi komunicirajo med seboj in nam omogočajo popolno avtomatizacijo doma. Zahvaljujoče temu, lahko določimo scenarije, v katerih sodelujejo različne pametne naprave v našem pametnem domu. Na primer, lahko določimo scenarij, ki izklopi vse luči in zaklene vrata, ko svojemu središču pametnega doma rečemo ''Lahko noč'' ali scenarij, ki prižge luči in predvaja glasbo, ko se zjutraj zbudimo.


Osnovne nadgradnje na pametni dom

Zahvaljujoč široki ponudbi na trgu lahko najdemo pametne rešitve, ki so združljive z našo obstoječo napeljavo in potrebami. To lahko dodatno zniža strošek nadgradnje na pametni dom. V nadaljevanju članka sledi nekaj najpogostejših nadgradenj za katere se najprej odločajo novi uporabniki pametnega doma. Za tovrstne nadgradnje ne potrebujemo pretiranega znanja in gradbenih del in jih je mogoče izvesti tudi v najemniških stanovanjih. 

Najpreprostejša strojna nadgradnja za upravljanje doma na daljavo je nakup pametnih vtičnic. Pametne vtičnice namestimo v že obstoječe stenske vtičnice, povežemo v naše domače Wi-Fi omrežje in upravljamo z aplikacijo na pametni napravi. Tovrstna posodobitev je preprosta za izvedbo in nas lahko stane le nekaj desetakov, omogoča pa nam daljinsko preklapljanje poljubnih električnih naprav, kot so luči ali klimatske naprave.

 

Pametne vtičnice nam omogočajo daljinski vklop električnih naprav.

 

Za regulacijo razsvetljave lahko poskrbimo z nadgradnjo na pametne sijalke in luči. Sijalke namestimo v obstoječa grla v našem stanovanju, jih povežemo v naše Wi-Fi omrežje in upravljamo z aplikacijo na pametni napravi. Pametne sijalke nam omogočajo daljinski vklop in zatemnitev, nastavitev urnikov razsvetljave, združevanje luči po sobah, sinhronizacijo z glasbo, glede na izvedbo pa celo izbiro barve svetlobe. S pametno razsvetljavo lahko tudi izklopimo in vklopimo luči, ko nas ni doma, in s tem simuliramo našo prisotnost v stanovanju in poskrbimo za izdatno varnost.

Ko gre za nadgradnjo udobja in stila življenja, je zelo pogosta posodobitev sobnega termostata na pametnega. Ta nam omogoča nadzor nad temperaturo v našem domu na daljavo, tako da jo lahko prilagajamo od koder koli s svojim pametnim telefonom ali z glasovnim ukazom prek pametnega domačega zvočnika. To je še posebej koristno, če smo dlje časa odsotni od doma in želimo prihraniti energijo. Pametni termostat se nauči našega urnika in temperaturnih nastavitev, upošteva lokalno vreme ter nam pomaga prihraniti energijo in denar z upravljanjem ogrevanja, ko smo zdoma ali spimo. Če na primer radi spimo v hladnejšem prostoru, bo termostat samodejno znižal temperaturo ponoči in jo ponovno zvišal zjutraj.

 

S pametnim termostatom poskrbite za pravo temperaturo doma.

 

Mnogo uporabnikov se odloči tudi za pametne nadgradnje iz področja varnosti in nadzora. Prva izbira so največkrat mrežne nadzorne kamere, ki se povežejo z našim Wi-Fi omrežjem, posnetke in sliko v realnem času pa pregledujemo kar na aplikaciji naše pametne naprave. Nekatere kamere lahko zaznajo gibanje in pošljejo opozorila na naš telefon, ko je nekdo v našem domu. 

V zadnjem času so priljubljeni tudi osnovni kompleti alarmnih central, ki vključujejo senzorje gibanja, magnetne senzorje za vrata in okna ter osrednjo enoto - tipkovnico. Tovrstne alarmne centrale so preproste za nastavitev, pogosto pa nam za namestitev posameznih elementov ni treba niti vrtati v stene. Mnogi od sestavnih delov, kot so senzorji, so opremljeni z močnim dvostranskim lepilom, tako da jih preprosto nalepimo kamor želimo. Alarmno centralo nato povežemo z internetom in upravljamo s pametno napravo ali središčem pametnega doma.


Pametna stikala

V določenih primerih je lahko nadgradnja na pametni dom kompleksen projekt, ki zahteva znanje o električnih inštalacijah in povezljivosti naprav. Zahtevnejši del nadgradnje bi bila zamenjava obstoječe napeljave z napeljavo, ki je združljiva s pametnimi napravami. To lahko vključuje dodajanje nevtralnih žic, zamenjavo starih vtičnic s pametnimi vtičnicami, itd. Razvoj tehnologije pametnega doma gre  vedno bolj v smer preproste uporabe in namestitve, zato tudi moderna pametna stikala danes ne potrebujejo več kot osnovnega znanja iz področja elektro napeljav. V tem poglavju vam bomo predstavili pametna stikala, ki jih najdete tudi v naši ponudbi, v kategoriji Hišna avtomatizacija. Vsa stikala so zasnovana za enostavno integracijo z obstoječo električno napeljavo. To omogoča enostavno nadgradnjo brez večjih posegov v električni sistem.

 

Pametna stikala upravljamo preko aplikacije na pametni napravi.

 

Ena od prednosti tega sistema so brezžični oddajni moduli, ki so združljivi z obstoječo hišno napeljavo in povezljivi z večino podometnih stikal in tipk na tržišču. Žična omrežna stikala spremenijo v brezžična in jih tako pripravijo na povezavo v sistem hišne avtomatizacije. Zahvaljujoč majhni zasnovi jih lahko vgradimo pod obstoječe stensko stikalo ali tipko, namenjena pa so upravljanju stikalnih modulov hišne avtomatizacije.

Stikalni moduli brezžično komunicirajo drug z drugim ter ustvarjajo mrežo, neodvisno od domačega Wi-Fi omrežja, kar pomeni, da se celoten sistem lahko uporablja brez internetne povezave. V tem primeru lahko stikala vklapljamo s stenskimi stikali ali pa z daljinskimi upravljalniki. Vseeno pa so ta stikala namenjena integraciji v pametni dom, zato jih s pomočjo povezovalne strežniške enote povežemo z internetnim omrežjem ter upravljamo s pomočjo aplikacije na pametni napravi. Sistem stikal omogoča tudi glasovno upravljanje preko središčnih naprav pametnega doma, saj je združljiv z virtualnimi pomočniki Google Assistant in Amazon Alexa.

Pametna stikala se lahko vgradijo tako v podometne ali stenske doze, kot tudi na DIN letve v elektro omaricah, kar zagotavlja prilagodljivost pri namestitvi glede na obstoječo konfiguracijo prostora. Pametna stikala pokrivajo različne aspekte pametnega doma. Uporabljamo jih lahko za nadzor razsvetljave, regulacijo senčil in daljinsko vklapljanje električnih naprav v pametnem domu.


Pametna stikala za regulacijo razsvetljave

Kot smo že omenili, je ena od možnosti regulacije razsvetljave, nakup pametnih sijalk in luči, vseeno pa se za dodatno prilagodljivost razsvetljave priporoča nadgradnja na pametna stikala, katera lahko namestimo namesto tradicionalnih stikal za luči. Z možnostjo natančnega nadzora osvetlitve nam ta pametna stikala omogočajo učinkovito varčevanje z energijo. 

Pametna stikala za regulacijo razsvetljave so namenjena zatemnjevanju različnih vrst sijalk, hkrati pa imajo vgrajen tudi časovnik, ki omogoča vklop luči po vnaprej nastavljenem urniku in samodejni izklop po izteku nastavljenega časa. Posebna funkcija povezana s časovnikom je t.i. nočna lučka, ki postopoma preko noči zmanjšuje stopnjo svetlobe v otroški sobi. 

Pametna stikala si zapomnijo stopnjo zatemnitve, tako da jo vedno lahko prikličemo iz razdelka v aplikaciji, kjer nastavljamo tudi scenarije povezane s hišno avtomatizacijo. Tako npr. lahko nastavimo hkratni vklop skupine luči ob določenem času. 


Pametna stikala za regulacijo senčenja

Poleg prej omenjenih pametnih termostatov, so pametna stikala za regulacijo senčenja še eden od elementov pametnega doma za nadgradnjo udobja in varčevanje z energijo, v tem primeru pa tudi varovanja zasebnosti pred neželenimi zunanjimi pogledi. Uporabniku ponudijo večjo prilagodljivost in avtomatizacijo v primerjavi s tradicionalnimi ročnimi stikali.

Pametna stikala za regulacijo senčenja lahko upravljamo brezžično s pomočjo oddajnih modulov, omogočajo pa tudi upravljanje z obstoječimi žičnimi stikali. Združljivi so z večino tri ali štiri žičnih motorjev za rolete in žaluzije. Po zaslugi izjemo kompaktne zasnove, se z lahkoto se prilega v 50 mm podometno dozo ali v okensko ohišje.

Stikalo je mogoče povezati na svetlobni senzor, ki bo šele ob preseženi stopnji svetlobe (npr. v delu dneva, ko na okna posije sonce) samodejno zasenčil okna. Pametno stikalo je mogoče programirati tako, da si zapomni poljuben vmesni položaj rolet (delno senčenje), ima pa tudi možnost nastavitve urnika, ki bo vsakodnevno dvigoval in spuščal rolete ob izbranem času.

 

Upravljanje senčenja je sedaj mogoče tudi na daljavo.

Pametna relejska stikala

Pametna relejska stikala so namenjena daljinskemu upravljanju poljubnih elektronskih naprav. Zahvaljujoč njihovi zasnovi in številnim funkcijam omogočajo široko izbiro scenarijev hišne avtomatizacije. Poleg upravljanja preko aplikacije omogočajo tudi vodenje z žičnimi stikali, prav tako pa tudi z  oddajnimi moduli in daljinskimi upravljalniki.

Podobno kot stikala za razsvetljavo imajo vgrajen časovnik, ki omogoča izdelavo urnika vklopa in izklopa naprav. Posebna funkcija relejskega stikala je v izbiri načina proženja releja. Ta lahko deluje kot trenutno stikalo, ki preko breznapetostnega kontakta trajno vklopi ali izklopi naprave. Pametno stikalo lahko deluje v impulznem načinu, ki je primeren za proženje elektronske ključavnice, ali pa v utripajočem načinu, ki je lahko uporaben pri svetlobnem opozarjanju gluhih in naglušnih oseb.

Ko so različna pametna stikala vključena v en sistem, lahko z njihovo pomočjo izbiramo med različnimi kombinacijami hišne avtomatizacije.

 

Primer: oddajni modul je lahko vezan na senzor gibanja alarmne centrale. Ko ta zazna gibanje se preko centrale sproži impulz, ki oddajniku da ukaz za vklop stikala v njegovem dometu. To je lahko stikalo za regulacijo razsvetljave, ki vklopi skupino luči (npr. luč v dvorišču in pred garažo). Pametno stikalo, ki prejme ukaz je lahko tudi relejsko stikalo, ki nato vklopi sireno, kamero ali poljubno drugo napravo.


Zaključek

Nadgradnja na pametni dom ni zgolj vključitev najnovejše tehnologije v naše prostore, temveč pomeni tudi spremembo načina, kako vzpostavljamo povezave s svojim domom. Zagotovi nam številne prednosti, vključno s priročnostjo, udobjem in varnostjo. Pametni dom nas opominja, da lahko z enostavnostjo pritiska na gumb ali uporabo glasu obvladujemo vsak vidik našega doma. Če začnemo s skrbnim načrtom in nadgradimo svojo razsvetljavo, regulacijo udobja, varnostne naprave in nadzorni sistem, lahko ustvarimo koheziven pametni dom, ki bo ustrezal našim potrebam.

Trenutno je na trgu precej obširna ponudba tehnoloških rešitev za pametni dom. Ne glede na to, ali ste na začetku načrtovanja nadgradnje obstoječega doma ali pa gradite novo bivališče, smo vam na voljo tudi v našem podjetju. Vljudno vas vabimo v našo maloprodajno trgovino na posvet o pametnem domu in praktično predstavitev pametnih stikal. Naši projektanti in tehniki izvajajo tudi načrtovanje, namestitev in nastavitev pametnih sistemov. 

^
Copyright © 2022 Trgovina CASA URMET Ljubljana, Vezave d.o.o. Vse pravice pridržane.